komputer lub laptop?
Jak możesz w prosty sposób przyspieszyć swój komputer lub laptop?
Czy zauważyłeś, że po ostatnich aktualizacjach Windows Twój komputer, czy też laptop, wolniej działa? Jeśli tak, to nie jesteś odosobniony, wielu naszych klientów ostatnio narzeka na ten problem i pyta czy da się coś zrobić by ich sprzęt działał szybciej.
Osoby, które choć trochę interesują się komputerami zapewne słyszały, że żeby komputer działał szybciej, trzeba wymienić procesor na szybszy lub dołożyć pamięci RAM. To prawda, ale w wielu przypadkach (szczególnie w laptopach) to rozwiązanie niestety nie jest możliwe do zastosowania. Co zrobić w takiej sytuacji? Od jakiegoś już czasu istnieje inne rozwiązanie – dysk SSD.
SDD - co to takiego?
Przedtem w komputerach i laptopach były stosowane tak zwane dyski HDD, składające się z wirujących talerzy z warstwą magnetyczną, na której ruchome głowice zapisywały dane. Natomiast dyski SSD to efekt rozwoju technologii pamięci flash czyli tak dobrze znanych nam pendrive’ów. Możesz spotkać je w dwóch postaciach:
Dlaczego warto wybrać dysk SSD?
Komfort pracy na takim dysku jest tak duży, że gdy już raz spróbujesz, nie będziesz chciał wrócić do starych rozwiązań.
Jeden z naszych klientów posiada stary komputer, którego uruchomienie i załadowanie Windowsa zabierało tyle czasu, że można było spokojnie pójść do kuchni i zrobić sobie kawę, a potem połowę tej kawy wypić czekając, aż uruchomi się program księgowy.
Po założeniu dysku SSD komputer razem z programem księgowym są gotowe do pracy zanim klient zdąży zrobić kilka kroków od biurka 🙂
Czy to cudo ma jakieś wady? Oczywiście, jak każda technologia. Mimo iż ich ceny ostatnio znacznie spadły, to dyski SSD są jeszcze stosunkowo drogie, w porównaniu z dyskami starego typu. Obecnie ich cena jest średnio dwa razy wyższa niż dysku HDD o tej samej pojemności. Jednak wraz z upowszechnieniem tej technologii możemy się spodziewać dalszego spadku cen.
Niektórzy zwracają uwagę na to, że dyski te mają określoną żywotność, zależną od tego ile razy dane zostaną zapisane w poszczególnych komórkach pamięci. Producenci określają tą żywotność na 5 lat, przy przeciętnej intensywności zapisu. Jednak nie czarujmy się, dyski starego typu, wbrew temu, co niektórym może się wydawać, też nie są wieczne. Świadczy o tym bardzo duża ilość laptopów, które trafiają do nas z uwagi na to, że dane uległy uszkodzeniu lub zniszczeniu w skutek pogarszającego się stanu dysków magnetycznych. Dlatego niezależnie od tego, jakiego dysku używasz, pamiętaj o robieniu kopii zapasowych.
Co zrobisz?
Jeśli cena dysków SSD nie jest dla Ciebie problemem, a cenisz sobie szybkość, to niezależnie od tego czy jesteś użytkownikiem laptopa, czy komputera stacjonarnego, zdecydowanie polecamy wymianę dysku na SSD.
Co więcej, decydując się na SSD wcale nie musisz rezygnować ze starego dysku. Jakie masz opcje?
Nie daj się też przestraszyć tym, którzy mówią o krótkiej żywotności dysków SSD. Oczywiście możesz mieć pecha i trafić na wadliwy egzemplarz, ale przecież tak jest z każdym innym sprzętem. Prawda jest taka, że zanim zdążysz „zajeździć” dysk SSD, zapewne zmienisz komputer na nowy. Pamiętaj też, że taki dysk jest dużo odporniejszy na wstrząsy (co jest szczególne ważne w laptopach) oraz niskie i wysokie temperatury niż dyski starego typu.
Na rynku można znaleźć dyski SSD o różnej cenie, co przekłada się na różną jakości użytych w nich pamięci. Osobiście uważamy, że przy wyborze modelu dysku dobrze jest kierować się jakością, a nie ceną – w końcu chodzi o Twoje dane.
Niezależnie od tego czy Twój komputer zaczął wolno chodzić po aktualizacjach Windows, czy jest po prostu stary, a chcesz, żeby zaczął działać szybciej, zainwestuj w dysk SSD.